Сподели

Търсене на имоти

Софиянци ревнаха срещу презастрояването на столицата

Според гражданите, въпреки законовите ограничения и обществените обсъждания, остават вратички, които правят изключения за застрояването.

Софиянци ревнаха срещу презастрояването на столицатаНеправителствени организации призоваха да спре презастрояването на София.

Това стана по време на обществено обсъждане на промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), организирано от вносителя на проекта - зам.-председателя на парламентарната комисия по регионална политика и местно самоуправление Николай Пехливанов (Атака).

Проектът на Пехливанов предвижда в зоните със статут на жилищни комплекси в градовете да се спрат частичните изменения на устройствените планове, с което на практика ще се прекрати порочната практика в междублоковите пространства да се строи.

„Това е единственият начин да решим окончателно проблема и да спрем презастрояването, което превърна някои от по-елитните жилищни комплекси в пренаселени територии”, каза Пехливанов.

Председателят на Дискусионния клуб за местно управление Николай Белалов поиска в ЗУТ да залегнат конкретни ограничения срещу строежи върху зелените площи. „В последните 20 години в София не е изграждан нито един парк. Западният парк, Южният парк се нуждаят от защита, както и други атакувани зелени площи“, каза Белалов.

Най-активни в дискусията се оказаха жителите на жк „Люлин“, които не желаят повече да се строи в квартала им, след като е изграден съгласно всички норми и разполага с инфраструктура. Жителите на квартала се възмутиха срещу планове на общината да изсече част от Западен парк.

Според гражданите, въпреки законовите ограничения и обществените обсъждания, остават вратички, които правят изключения за застрояването. По време на дискусията представители на обществените организации нарекоха присъстващите архитекти "мафия".

Председателят на Асоциация на пенсионерите в "Люлин" Люба Илиева поиска застрояването да бъде изнесено извън територията на комплекса - във Филиповци и Модерно предградие.

„Един квартал с 250 хил. души остава без парк, защото и той се предвижда да бъде застроен. Защо са тези апетити за междублоковите пространства“, попит Илиева. "Защо се говори за голяма престъпност в квартала – ами защото младите хора нямат какво да правят, няма зелени площи, а само игрални зали", каза Илиева.

„Най-голямата тайна в София е къде са общинските имоти”, каза социологът Кольо Колев. „А само чрез тях може да се осигури на собствениците на земя обезщетението, което им се полага. Именно тези детайли са важни за постигането на целта”, обърна се Колев към Пехливанов. И предложи да се направи списък или карта на зони и зелени площи в столицата, които да са абсолютно забранени за строежи.

Депутатът Николай Пехливанов заяви, че при наличието на конфликт между публичния и личния интерес, хората се нуждаят от ясни правила. „Ако говорим за завършен жилищен комплекс, в него не би трябвало да се строи повече и това да залегне в Закона”, каза Пехливанов. Според него собствениците на терени също са поставени в неизгодна позиция, защото казусите им се решават субективно и никой не им казва какво ще се случи при евентуални отчуждавания.

„Раздробяването на собствеността ни доведе до тук – в пространството между два блока понякога има трима собственици. Ако считаме, че частната собственост е неприкосновена, след 5 години може да се окажа, че няма да можем да се разминем в пространството, останало между отделните сгради. Двадесет години се оказаха недостатъчни, за да решим отричаме ли комплексното планирано застрояване и работим на парче, или влагаме усилия да спасим това пространство, което ни е останало в кварталите и планираме разрастването на градовете чрез изграждане на нови зони”, каза Пехливанов.

Източник: www.expert.bg


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини